Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Poradna > Poskytujeme > Poradna > Trénink asertivity

Trénink asertivity

Asertivita představuje schopnosti přiměřeného, "neagresivního" sebeprosazení a interaktivního jednání. Předpokládá možnost a schopnost vyjádřit své vlastní myšlenky, pocity, potřeby a zároveň možnost a schopnost přijmout totéž u druhých. Asertivní lidé jsou citliví na manipulace, rozeznávají je a umí se jim účinně bránit.

Asertivní chování je přiměřené, není pasivní ani agresivní. Cílem asertivity je docílit "zdravého" sebevědomí, umění prosadit se a být citlivý na své vlastní pocity a potřeby, získat víru ve své vlastní síly a zároveň převzít zodpovědnost za to, co dělám, za sebe samotného se snahou řešit situace.

Klienti se učí přirozeně jednat a přiměřeně vyjadřovat emoce, vyjádřit svůj názor a svá přání, učí se dělat kompromisy. Konečným smyslem asertivity je vzájemná otevřená komunikace a asertivní životní postoj.

Trénink asertivity probíhá ve dvou fázích

  • I. stupeň: 11 dvouhodinových skupinových sezení. Jsou zaměřeny na základní asertivní techniky
  • II. stupeň: 11 dvouhodinových skupinových sezení. Jsou zaměřeny na využití základních technik v konkrétních sociálních situacích (společenské vztahy, vztahy rodičů-dětí, partnerské vztahy atd.)

Trénink asertivity je výhradně nabízen klientům Psychocentra-manželské a rodinné poradny, a to formou skupinového sezení s psychoterapeutickými prvky.