Domácím násilím může být ohrožen každý. Domácí násilí je společensky nepřípustné. Ten, kdo se dopouští domácího násilí, může být policií nejen vykázán na deset dnů z domácnosti, ale i trestně stíhán.
Domácí násilí se projevuje útoky proti lidské důstojnosti, útoky proti zdraví nebo hrozbami násilí. Může vyústit v útoky proti lidskému životu.
Domácí násilí se odehrává mezi těmi, kteří bydlí ve společné domácnosti, např. manželé, partneři, sourozenci, rodiče a děti, prarodiči a vnuky. Násilí se děje v soukromí, osoba násilná a ohrožená osoba si nemění role, útoky se opakují intenzita se může stupňovat.
Nadační fond Nenech to být a Asociace intervenčních center ČR (dále APIC) vytvořili projekt Nenech.se. Jedná se online schránku důvěry pro osoby ohrožené domácím násilím a svědky domácího násilí. Anonymně se zde mohou obracet s problematikou domácího násilí. Na online linku důvěry se mohou osoby ohrožené i svědci obracet ze svého mobilního telefonu, případně dalšího média. Stačí uvést adresu www.nenech.se. A postupovat podle instrukcí v aplikaci. Zpráva, kterou osoba ohrožená nebo svědek domácího násilí zašle, bude doručena do příslušného intervenčního centra. Anonymně. Pisatelé tak budou mít jistotu, že zůstávají v anonymitě.
Nenech to být a APIC zavedením této anonymní online linky důvěry reagují mimo jiné také na současný nouzový stav. Dle výzkumu APIC se domácí násilí vyskytuje v ČR v každé 5. až 6. rodině. Osoby ohrožené domácím násilím bývají často v izolaci a stává se, že osoba násilná kontroluje mobilní telefony a e maily. Projekt Nenech se nabízí poměrně bezpečnou komunikaci s místem pomoci osobám ohroženým i svědkům domácího násilí.
S pomocí Nenech se je možno řešit domácí násilí od 1.4.2021.
© 2024 Psychocentrum - manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina, příspěvková organizace, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, INTRANET, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO